A védőital története
(Kardos András)

A IV - es labor még legelső ősi fészkén ült meg, a nagy lámpagyártás épületében. A „nagyszoba” — a közös laborhelység —, bejárati ajtó melletti sarka egy elhúzható függönnyel elválasztott része egy mosdókagylóval rendelkező budoárnak volt kiképezve.

Az egészségre ártalmas munkahelyek dolgozói folyamodhattak „védőételért” ami fél liter tej volt naponta.
A védőétel jogos igényének elbírálási kérelmét az Izzó orvosa a szakszervezet munkavédelmi felelőse kíséretében végezte.

A kérelmet beadtuk és az elbírálás esedékességének napján, a „bizottságot” várva a „jogossági alapot” a következőképpen képeztük: a laborhelység közepén álló laborasztalra (amelyre egyenes rálátás nyílt már a belépési ajtóból is) egy nagy fotótálat félig megtöltöttünk Lojzi vákuum szivattyúját üzemeltetni célzó higannyal.

A függönnyel elkerített mosdóban egy villanyrezsóra a méhviasszal burkolt Remix csillámkondenzátorokról lekapart viaszdarabokat helyeztünk, ami a rezsó bekapcsolása után irtózatos ázott kutya bűzt árasztott!

A jó időzítés eredményeképpen, az orvos egy lépés megtétele után, zsebkendőjét szája elé kapva, „megadom, megadom” hangos kiáltással elhúzta a csíkot és aláírta a jogossági igényt!
Így kaptunk mintegy 8-10 főre kiutalt, mindennapi tejet, ami az összlétszámra elosztva is, mindenki reggelijét biztosította.

Másnap már Gulyás néni hozta hírhedté vált kannájában a tejet . . .de ez már egy másik történet . . .    
 

Tej + víz = védőital
(Márkus János)

Labor az labor, ott veszélyes dolgok vannak, így ki lehetett bulizni, hogy a teljes IV. labor védőitalként tejet kapjon. A reggeli tejes járatot a Gulyás néni alkotta, aki egy nagy piros kannával hozta fel az életmentő nedűt.

De egy idő után egyeseknek gyanús lett a dolog, hogy egyrészt a tej nagyon silány, másrészt a piros kanna körül igen sokáig nagy teszem-veszem van, mielőtt a tejek szétoszlanak. Két derék úriember, Zoltán Imre bácsi és Drabik Illés vállalták az ellenőri szerepet: egyikük bebújt az egyik öltöző szekrénybe, ahonnan a szellőző lukon keresztül rálátás volt az öltőzőre, a másikuk kintről tartotta a frontot és rajtakapták Gulyás nénit, amint leöntötte a tej egy részét és a hiányt a csapból pótolta.

Biztosan az volt a véleménye, hogy neki nagyobb védelemre van szüksége. Ügy nem lett a dologból, csak sértődés (Gulyás néni: „Hogy lehet így megszégyeníteni valakit”), de a tej attól fogva valahogy szárazabb (legalábbis vízben szegényebb) volt.
 

A labor tűz története
(Kardos András)

 

A germánium rétegtranzisztorok alkalmazási hőskorában a hőmérsékleti karakterisztikákat vettem fel.

A vizsgálatot egy 25 liter űrtartalmú termosztátban végeztem, hogy a termosztát víztartályába víz helyett spirituszt használtam, a mínusz 40 fok megközelítési pont fagyásállóság biztosításara. A spirituszt gumicsövek segítségével cirkuláltattam a vörösréz tömbbe ágyazott tranzisztorok körül.

A víztartály a termosztát felső részében, a kapcsolószekrény űrtere fellett helyezkedett el.

Egy melegítési periódusra való átkapcsolás következtében (utóbbi rekonstruálás alapján) a kapcsoló szikrájától a meghibásodott (a rozsdamentes acélból” készült) tartályból tűhegynyi lyukon lecsöpögött alkohol a kapcsolótérben ideális robbanókeveréket alkotva berobbant és a robbanás ereje a termosztátot mintegy méter magasságba feldobta!

A tartályban levő 25 liter spiritusz lángra lobbanva szétfolyt a labor szobában! A szobában a robbanáskor egyedül voltam. Arcom nem csak a szégyentől de a robbant spiritusz lángcsóvától is égett, sőt szemöldökömmel és hajam egy részével együtt le is égett!

A padlón szétfolyó lángtengerből az íróasztal tetejére ugrottam és ledobtam magamról a meggyulladt munkaköpenyemet. A lángtenger elzárta a becsukott következő szobába nyíló ajtóhoz vezető utat. A szomszéd szobában lévő Zillih Pali vágta ki az ajtót és pillanat alatt felmérve a helyzetet, lekapta az ajtókereten függő poroltót és azonnal oltani kezdett, ezzel a művelettel tovább terelve a lángtengert, egyenesen felém, úgyhogy a leghátsó sarokba kellett ugranom. Ezt észrevéve másfelé irányítva a sugarat, szabad utat nyertem az asztalok tetején ugrálva az ajtóhoz.

Pali sok mások és sok más por és CO oltókészülék kicsit későbbi segítségével a tüzet eloltották, mire a tűzoltók kivonultak, már csak a késői jó tanácsaikat tudták szétspriccelni!

A arcom a nem súlyos égési sérülést két hét alatt kiheverte, azonban lelkem az eset folyamán szerzett sérülést nehezebben heverte ki, ugyanis a munkavédelmi szervek „vigyázatlanságom” következményeként próbálták a baleset okát „megállapítani” és csak Franci oroszlánharca következtében — a tűzoltósági szakértő bevonását követelve — az ügyben sikerült a felfedezett termosztát lyukadás következtében előállott robbanás történésre helyesbíteni!

Ezek után még hálát is kérték nyilvánítani, hogy a Szakszervezet kijárta nekem, hogy a pofám mellett a rólam leégett ingem és pulóverem kártalanításaként 35 azaz harmincöt forint „rendkívüli segélyt” kiutaltak!

 

(Egyéb elfoglaltságom miatt aznap éppen nem voltam bent, így engem a tűz közvetlenül nem érintett bár én is ebben a szobában dolgoztam, csak néhány holmim égett meg. Hallottam viszont, hogy 12 poroltót használtak az oltásra, de az alkoholnak „jót tett” a por, mert felszívta az alkoholt és vidáman égett tovább. Egy darab széndioxidos oltó győzött. Ezt csak elmondásból tudom. [A szerk.])
 

A nagy savazás
(Márkus János)

Ez igazán nem szervezett heppening volt, de megesett és számos élményt, no meg jellemrajzot nyújtott.

Ott kezdődött az egész, hogy szép, napos, kellemes nyári szombat délelőtt volt anno 1956 - ban, mindenki szép csendben tette a dolgát, így többek között Ádika (lásd később), meg Arányi barátunk, a raktáros is. Ketten együtt kerestek valamit a nagyszobából nyíló raktárlukban, amikor is valamelyik balkezes (mert mindkettő kétbalkezes volt) lesodort a polcról egy 5 literes üveget.

Csak éppen abban az üvegben szilícium - tetraklorid volt, ami kis mennyiségben igen jól használható mindenféle tisztogatáshoz, azonban levegőn sósavgőzt fejleszt, amit sem ember, sem állat, sem a fémek nem szeretnek. Az ember kissé tüdővizenyő kap, a fémek gyorsan oxidálódnak, magyarul rozsdásodnak. Viszont az 5 liter már egész szép mennyiség.

Első menetben menteni az embert: Ádám barátunknak csak a lábára ömlött a folyadék, amit jó lélekjelenléttel gyorsan lemosott a nagyszoba csapjánál és attól kezdve meztéláb volt, de Arányi úrnak a micsodájára folyt a lé és okozott állítólag kisebb-nagyobb károsodást is. Persze mindkettő azonnal orvosi ellátásban részesült és elvitték őket a kórházba. (Ennek egy későbbi következménye is említésre méltó: Ádám saját felelősségére otthagyta a kórházat, de haza akart jutni. Viszont a benti sortja volt csak rajta, így nem volt nála sem villamosbérlet, sem pénz, de a mezitlába megvolt. Így leállt a troli megállójában és valakitől pénzt kért, hogy jegyet vehessen. Az illető végignézte, adott ugyan pénzt, de megjegyezte: miért nem dolgozik? Miért kéreget?

Mire Ádám: Dehogyis kérem, én dolgozom.

Mire a pacák: És akkor miért nincs pénze? Mi a foglalkozása?

A válasz: kutató mérnök vagyok.

No de térjünk vissza a laborba. Az emberek mentése abból állt, hogy mindenkit kitereltünk a laborból, majd megszerveztük a műszerek mentését. Merthogy a nagyszoba és éppen a raktárszoba előtti rész, de az egész környék tele volt értékes műszerekkel. Mindenki vizes zsebkendőt kötött az arca elé, hogy azért nagyon ne fulladjon meg rögtön, Matyi a Lali (Ernst) tanácsára és segedelmével egy vödörben lúgot kevert, amivel a kiizzadt hátakat mosta és a fiúk elkezdték kihordani a műszereket a folyosóra.

A hadművelet viszonylag gyorsan és meglehetős sikerrel lezajlott. Azért a „fiúk” nem azt jelentette, hogy mindenki. Mert ugye Lovász Vilikének nem volt tanácsos ott maradni, segíteni nem tudott, úgyhogy lement az udvarra sétálni. És hogy ne féljen, Szécsi Lacika barátja (és eljegyzett vőlegénye, aki úgy hagyta ott az első adandó alkalommal októberben, hogy csak úgy füstölt; rossznyelvek szerint csak ezért disszidált) társaságában rótták a köröket a 17. épület előtt.

Időközben megjöttek a tűzoltók, akik szétszórtak egy-két marék meszet, hogy az majd felszívja a folyadékot; ettől nagyobb mocsok lett, talán valamennyit fel is szívott, de ők mindenesetre elmentek, mondván ennél többet nem tudnak tenni.

Ugyanakkor viszont megjelentek a mentők, akik közölték, hogy hivatalból mindenkit, aki ki-be járt a füstös helyiségbe, be kell vinniük a Korányiba megfigyelésre és a mentőautó a ház előtt áll. Amikor már nagyjából kihordtunk mindent, sok tennivaló aznapra már nem maradt és négyen-öten beszálltunk a mentőautóba.

Szerencsénkre egy csinos fiatal mentős nő volt a kocsiban, egész úton udvaroltunk neki, bohóckodtunk, ezzel zárult számunkra a tűzeset.
 

TOVÁBB, VAGY VISSZA A TARTALOMJEGYZÉKHEZ